Tanulás, fejlődés

Komplex Mozgásterápia
(KMT)

Az utóbbi idők kutatásainak eredményeképpen egyre többet tudunk az idegrendszer működéséről. Ezzel párhuzamosan egyre több alternatíva jelenik meg, hogyan tudjuk gyerekünket, vagy éppen saját magunkat fejleszteni. A lehetőségek bővülésével megtalálhatjuk a számunkra legalkalmasabb fejlesztő eljárást. Ezen módszerek közül én Kulcsár Mihályné által kifejlesztett Komplex Mozgásterápia (KMT) módszerével foglalkozom.

A friss kutatásokat figyelembe véve a módszer folyamatosan fejlődik. Az agy minden területét fejleszti a gerincvelői reflexektől az agykéregig. A gyermekkori elemi mozgásokat tanítja újra, az idegrendszer fejletlenségeire fókuszálva, ami a probléma hátterében állhat. Egy visszamaradott idegrendszertől nem lehet elvárni, hogy ugyan olyan gyors és pontos válaszreakciót mutasson a külvilág ingereire.

Mikor ajánlott?

  • 6 éves kortól
  • figyelemzavar esetén 
  • beilleszkedési, magatartási problémák esetében
  • koncentrációs nehézségek esetén 
  • Tanulási nehézségek: diszgráfia, diszlexia, diszkalkulia tüneteinek enyhítésére 
  • beszédfejlődést, mozgáskoordinációs zavarokat és a téri tájékozódást is támogathatja

Fejlesztés menete:

Telefonos egyeztetés után egy felmérés következik, amely kb. 2 órát vesz igénybe. Ekkor megbeszéljük, milyen irányba indulunk el a fejlesztéssel. KMT esetén még ekkor betanítom a feladatokat, melyeket minden nap otthon kell gyakorolni. Naponta max. 20-25 percet vesz igénybe. Kontrollra 3-4 hetente van szükség, amikor a begyakorolt mozgásokat ellenőrzöm és kiadom a következő havi gyakorlatsort.

A folyamat eredményességét segíti:

  • Gyerekek esetén mind a szülő, mind a gyerek pozitív hozzáállására, változtatni akarására.
  • A folyamatos, kitartó munkára.
  • A szülő részéről a túl magas elvárások elengedéséhez, ezzel megszabadítva a gyereket a megfelelési kényszertől.
  • Ha a környezet is észreveszi és pozitívan értékeli a törekvéseket.

Saját tapasztalat:

Gyerekkoromban nem emlékszem tanulási problémára, szüleim szerint azért voltak és az akkori lehetőségek szerint támogatták a tanulásomat. Egész jól sikerült, mert csak az egyetemen jöttem rá, hogy nem tanultam meg tanulni, ezért elég nehezen vettem az akadályokat. Ekkor találtam rá erre a módszerre és egy év fejlesztés után teljesen megváltozott az életem. Segített visszaállítani az önbizalmamat és a tanulás iránti lelkesedésemet is felkeltette. A mai napig használom alkalmanként a stresszoldó feladatokat és a mozgásfejlesztés feladatait. 

A kezdeti lelkesedésem a mai napig sem csökkent, azóta több módszer alkalmazását sajátítottam el, melyeket alkalmazok a KMT fejlesztés kiegészítéseként is. 

2022-től oktató gyakornokként segítek pedagógusoknak elsajátítani a módszert a KMT Akadémia szervezésében.